Sari la continut

Iisus Hristos
Cel ce urmareste vietuirea virtuoasa si placuta lui Dumnezeu grijeste de virtutile sufletului, caci acestea sunt bogatia si hrana sa vesnica. De cele vremelnice se impartaseste numai pe cat se poate, dupa cum da si voieste Dumnezeu, folosindu-se cu multumire si bucurie de ele, oricat de smerite ar fi. Mancarea si apa hraneste numai trupul; cunostinta de Dumnezeu insa,. infranarea, bunatatea, facerea de bine, buna cinstire si blandetea, acestea indumnezeiesc sufletul (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

SFATURI DUHOVNICESTI!

552 postari la acest topic

#521 | pid:12762 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Locatie:Bucuresti-sectorul 3 - langa Biserica Sf.Mare Mucenic Mercurie
  • Preocupari:Familie ,religie , lectura , muzica , natura-drumetii , iubitor de animale.
  • Confesiune:ORTODOX
Să chibzium timpul! "Răscumpărați vremea, că zilele rele sunt!" Trebuie să avem grijă pentru că vedem ce se petrece în jurul nostru. Să dea Dumnezeu să fie un an liniștit, cu pace, cu bine, cu spor cu roadă, cu ploaie, cu lumina soarelui și nori la bună vreme. Noi avem nevoie de timp și de rugăciune. Să fim mai buni, să fim mai blânzi, mai aleși, mai binecuvântați... să sfințim și noi ceva, pentru că "Omul sfințește locul!". Omului i s-a dat puterea să transforme în Rai, pământul.. și noi îl distrugem. Istoria fără Dumnezeu, este un zgomot surd și gol. Pământul fără oameni este doar o planetă antropologică. De aceea și bietul Darwin, pentru un pârlit de Premiul Nobel, a spus că maimuța s-a bărbierit și a devenit om... și asta după ce s-a speriat de un fulger. Și a înlocuit puterea creaționismului lui Dumnezeu, pentru că toate le-a făcut din Cuvânt, "A poruncit și s-au făcut!" din iubire și din dragoste pentru om! Și a vrut să ne arate nouă, că ne-am coborât din nou, la starea de regn animal - lucru neadevărat! V-ați întrebat vreodată ce ar simți o maimuță să vadă că poate iubi, poate ierta, poate comunica.. că nu mai trebuie să stea prin copaci și să mănânce banane.... sa aibă casă, masă! Dacă noi ne-am întreba lucrul ăsta, nu ne-am mai dori să știm că ne tragem din maimuță! Noi nici nu știm cât de greu trăiește o maimuță.. și cu cât suntem net superiori unei maimuțe! Chiar dacă, uneori, ea este net superioară nouă, prin comportament. Pentru că o maimuță nu avortează, nu înjură, nu ucide, nu violează, nu face acte de terorism. Cred că le-ar fi rușine să se numească "om" dacă ar vedea toate acestea cumulate. Aici este războiul între Darwin, știință, Dumnezeu și om! Pentru că nici omul nu-și dorește stadiul de maimuță, vrea mereu mai bine, mai prosper, mai frumos. Astăzi, nici bine nu a ieșit copilul din mă-sa, și el este cu touch-screen-ul în mână. Nici bine nu ai reușit să-l înveți limba română, ca el cunoaște și manipulează toata tehnica. Ăsta este Darul Înțelepciunii Dumnezeiești! Ai putea tu, un copil din ăsta să-l urci în copac și să-l ții cu banane? Niciodată! Trebuie să avem logică, logica minții, logica divină, dumnezeiască, a științei, a culturii teologice, logica lui Dumnezeu.. să ne găsim sensul creației. Aș face ți o glumă și aș spune așa: Ce prost s-ar simți extratereștrii, să fie vecini cu niște oameni, care din rațiune pură și din cultură înaltă, să-și dorească să fie niște maimuțe evoluate, care odinioară se ascundeau prin scorburi și mâncau rădăcini. Noi mereu căutam să ne întâlnim cu extratereștrii..
Treziți-vă fraților că suntem facuți de Dumnezeu, frați cu Hristos! Suntem făcuți să folosim timpul la maxim și nu numai casa să ne-o sfințim, trebuie să sfințim tot în jurul nostru. Pe unde trece omul, să cânte îngerii, nu să domine moartea durerea, praful de pușcă și răutatea!
Predica integrală: - https://www.youtube....h?v=N20Q22p9fLI
"Ortodoxia este taina a Iconomiei divine de a se implini in lume viata si invatatura Mantuitorului Hristos Celui intrupat " ( Sfantul Ioan Damaschin ) http://cristiboss56.blogratuit.ro

#522 | pid:12767 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
  • Preocupari:Familie ,religie , lectura , muzica , natura-drumetii , iubitor de animale.
Se intâlnesc diferite ispite. Vă voi da un exemplu: O creştină, o doamnă foarte temperamentală, evreică, s-a întors la credinţă, a venit la biserică mulţi ani; în decursul acestor ani, a încercat să o întoarcă la credinţă şi pe sora sa. Numai că sora nici în ruptul capului nu dorea să se boteze. Şi cu toate că ea atâţia ani a încercat să o convingă, să o înduplece, să îi explice, să îi dea cărţi, sora mereu se împotrivea cu mânie la toate aceste propuneri, nedorind să se creştineze. Şi iată că aceasta din urmă s-a îmbolnăvit grav, iar sora creştină a venit la spital să o cerceteze. Acolo a sfătuit-o: „Vezi în ce stare te afli? Poate că vei muri curând, botează-te!”. Fără nici un rezultat, însă. În cele din urmă, sora bolnavă şi-a pierdut cunoştinţa.

Sora creştină a hotărât că acum nu o mai poate împiedica nimic ca să o creştineze. Şi a început să sune, să întrebe diverşi duhovnici şi chiar episcopi cum ar trebui să procedeze (căci ea avea relaţii foarte mari). Unii spuneau: „Nu, nu se poate, cum să o creştinezi dacă nu vrea?”. Alţii erau de altă părere însă: „Încearcă!”. Şi, neauzind ceva care să o convingă, îndrăzneaţa creştină a reuşit să o boteze pe sora ei aflată pe patul de moarte. Aceasta nu şi-a mai revenit însă în simţire mai înainte de moarte. A murit, prin urmare, „creştină” şi putea fi prohodită. Oare cel mai important lucru pentru noi este ca omul „să fie prohodit”?

Cu toată stima mea către creştina despre care am povestit, eu i-am spus că un astfel de mod de a acţiona este absolut nepermis. O asemenea silire a conștiinței omului peste voia lui noi nu putem să o săvârşim. Toate cazurile asemănătoare sunt, bineînțeles, nevalide, iar eu nu m-am lăsat convins să recunosc un astfel de om ca fiind creştin. Dacă îl recunoaştem ca fiind creştin, înseamnă că noi credem într-un fel de magie ortodoxă. Înseamnă că nu înţelegem ce este Taina Ortodoxă. 

Este adevărat, acţiunea sa a fost dictată de dragoste; ea se îndreptăţea că sora ei necredincioasă a fost botezată cu credinţa şi dragostea ei, a celei care a crezut. Însă în acest caz, o astfel de „înlocuire” este cu neputinţă. Dacă cea aflată pe patul de moarte ar fi încuviinţat câtuşi de puţin, dacă ar fi spus doar: „Da, cred, botezaţi-mă!” înainte de a-şi pierde cunoştinţa, atunci s-ar fi putut face una ca aceasta, însă ea nici măcar o dată nu a răspuns cu „Da!” la mulţimea rugăminţilor surorii sale creştine.

Tot astfel nu putem să împărtăşim nici pe omul care nu şi-a mărturisit credinţa.

(Protoiereu Vladimir Vorobiev, Duhovnicul și ucenicul, Editura Sophia, București, 2009, pp. 108-109)

"Ortodoxia este taina a Iconomiei divine de a se implini in lume viata si invatatura Mantuitorului Hristos Celui intrupat " ( Sfantul Ioan Damaschin ) http://cristiboss56.blogratuit.ro

#523 | pid:12774 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Lumea însăşi a fost creată din veşnica iubire a Tatălui, prin Fiul, în Duhul Sfânt. Iubirea divină e creatoare: „toate prin Dumnezeu-Cuvântul s-au făcut” (Ioan 1, 3). Iar iubirea în care Tatăl din veci naşte pe Fiul e aceeaşi în care creează şi lumea iubirii Lui, în care creează pe tot omul „nou-născut ce vine în lume”; orice copil, prunc, e o noutate, un unic, inedit, irepetabil, după icoana Unicului Său Fiu divin. E o taină a creaţiei dumnezeieşti, ca un „astăzi” fără de sfârşit, cunoscând, simţind cum cântă poporul nostru: „Pe Fiul Cel din vecie/ Mi L-a trimis Dumnezeu Mie,/ Să se nască şi să crească,/ Să ne mântuiască”. Să ne mântuiască pe noi pururea, cu fiece copil şi om trăitor în lume. Mântuitorul, Fiul iubirii părinteşti, zice: „Tatăl Meu până acum lucrează şi Eu lucrez” (Ioan 5, 17).

Cugetăm sârguitor, în duhul Sfinţilor Părinţi ai Bisericii: numai din pizmuire, din invidie pentru Fiul Părintelui Ceresc s-a născut ispita demonului şi a insuflat omului gând „ucigător de oameni” (Ioan 8, 44), semănând în lume neiubire, vrajbă, stricăciune, sânge, teroare şi moarte. Cum a sărbătorit Irod evenimentul Naşterii Fiului lui Dumnezeu? „Oferindu-I” drept prinos malefic uciderea acelor prunci, congenari cu Iisus Hristos, Domnul nostru (Matei 2, 16). Câţi, „după chipul şi asemănarea” lui Irod, n-au înmulţit adesea, chiar „festiv”, atâtea atribute ale răului, ale morţii în lume?! Dar numai în iubirea revelată de la Tatăl în Fiul, numai în ea este viaţa. Principiul vieţii cu adevărat: „Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul Născut L-a dat, ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică” (Ioan 3, 16). Aşa se descoperă, se învaţă, se trăieşte iubirea mântuitoare a lui Dumnezeu, a Părintelui Ceresc: prin darul Fiului Său pentru lume.

(10 predici de Părintele Galeriu, la 10 ani de la mutarea sa la cer, ediţie îngrijită de Răzvan Codrescu, Editura Lumea Credinţei, Bucureşti, 2013, pp. 126-127)

#524 | pid:12775 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Ceea ce s-a întamplat atunci la Naşterea Domnului Hristos, se întâmplă şi acum, dar nu în peştera din Betleem, ci în peştera existenţei: naşterea în sufletul nostru, în peştera inimii, în palatul Treimii.

Sufletul nostru este o peşteră în care poate veni Domnul Hristos şi este palatul Treimii. Nu numai Domnul Hristos vine, ci vine şi Dumnezeu Tatăl, şi Duhul Sfânt; întreaga Preasfântă Treime vine şi-şi face locaş în noi toţi care ne-am botezat.

Preasfânta Treime poate să aibă loc în existenţa noastră, în simţirea noastră, în viaţa noastră întreagă. De aceea trebuie să avem mereu loc pentru Hristos, să avem ieslea pregătită şi aşezare bună în gânduri, ca să-L primim pe Domnul Hristos în sufletele noastre.

(Arhimandrit Teofil Părăian, Sărbători fericite! Predici la praznice şi sărbători, Editura Agaton, Făgăraş, 2005, p. 22)

#525 | pid:12776 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Cele mai mari trei lucruri din viaţă
Mi-aţi pus trei întrebări, şi anume: Care este cel mai mare gând vrednic de om? Care este cea mai mare grijă vrednică de om? Şi care este cea mai mare aşteptare vrednică de om? A se gândi la purtarea de grijă a lui Dumnezeu în viaţa omenească e cel mai mare gând vrednic de om.
A se îngriji de mântuirea sufletului e cea mai mare grijă vrednică de om.
A aştepta moartea e cea mai mare aşteptare vrednică de om.
Cum trebuie să vă gândiţi la purtarea de grijă a lui Dumnezeu în viaţa omenească? Trebuie să luaţi ca măsură legea morală a lui Dumnezeu. Urmând acestei măsuri, să priviţi ce se întâmplă în viaţa oamenilor pe care îi cunoaşteţi, şi cu care sunteţi în legătură. Acesta nu este totdeauna lucru uşor, fiindcă pricinile sunt uneori îndepărtate şi ascunse în trecutul îndepărtat al unui om, iar alteori se pot afla numai în viaţa părinţilor lui. Mărturisirea creştină se întemeiază pe descoperirea acestor pricini. Psalmistul grăieşte către Dumnezeu: „La poruncile Tale voi cugeta, si voi cunoaşte căile Tale... Cât am iubit legea Ta, Doamne! Pururea cugetarea mea este”. Fiindcă poruncile Domnului sunt la temelia a tot ce se întâmplă fiilor lui Adam. Şi legea Domnului este lumină ce luminează ceea ce se întâmplă cuiva.
Cum trebuie să vă îngrijiţi de mântuirea sufletului? Ca să nu vă mai înşir, citiţi Evanghelia şi întrebaţi Biserica. Omul n-are mai mare bun decât sufletul, pe această lume. Şi tocmai acest cel mai mare bun este singurul pe care îl poate scăpa de pieire şi moarte. Tot restul, ce nu e om, ci al omului, dintre cele pe care le preţuieşte şi le păstrează omul, fără putinţă de scăpare piere şi moare. Sufletul omului este în ochii lui Dumnezeu un lucru mai de preţ decât întreaga lume materială, după cuvântul lui Hristos: „Ce-i va folosi omului dacă va dobândi întreaga lume, iar sufletul său şi-l va pierde?” Aşadar, nu poate fi mai mare grijă vrednică de om ca grija mântuirii sufletului său.
Cum trebuie aşteptată moartea? Ca ostaşul în război. Sau ca elevul care se pregăteşte cu grijă, aşteptând în orice clipă ca profesorul să îl cheme la ascultat. De neîncetata pomenire a clipei morţii ne-a amintit şi Mântuitorul, în pilda despre bogatul uşuratic care făcea hambare noi şi se pregătea s-o ducă bine multă vreme pe Pământ, dar i s-a zis pe neaşteptate: „Nebunule, în această noapte vor smulge de la tine sufletul tău, iar cele ce le-ai pregătit ale cui vor fi?”
De ce e gândul la purtarea de grijă a lui Dumnezeu în viaţa oamenilor cel mai mare gând vrednic de om? Fiindcă el aduce omului înţelepciunea şi fericirea.
De ce e grija pentru mântuirea sufletului cea mai mare grijă vrednică de om? Fiindcă sufletul e cel mai mare bun de pe pământ, şi e firesc ca celui mai mare bun să-i trebuiască închinată cea mai mare grijă.
De ce e aşteptarea morţii cea mai mare aşteptare vrednică de om? Fiindcă aşteptarea morţii curăţă conştiinţa şi îi dă omului imbold la toată fapta bună. Când un oarecare om vrednic şi bun a fost întrebat ce l-a împins mai mult în viaţă la osteneală şi bună rânduială, a răspuns: „Moartea”.
Aceste trei lucruri nu se pot băga de seamă la animale. Ele sunt proprii numai omului, şi încă celui mai înalt tip de om. Tot restul e comun omului şi dobitocului.
De la Dumnezeu, pace şi binecuvântare!

Episcop Nicolae Velimirovici, Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi

#526 | pid:12777 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Prin noaptea întunecoasă se vede călătorind o stea, ce până astăzi luminează frumusețea sărbătorilor. Cântul creștin al colindului este de fapt tâlcuirea revelația tainelor dumnezeiești în cuvinte omenești.Vatra colindului creștin este ca cenușa plină de scântei din care sclipesc licare mărunte de steluțe luminoase.Asa sunt si textele evanghelice cantate, dau viață, trezesc mintea, întăresc credință, sau nădejde și putere de rugăciune în suflet și în inimă. Colindele sunt hrană pentru suflet și lumina pentru conștiința ortodoxă...
Calin Merca si Emil Floare - Vin colindătorii
https://www.youtube....lUtwhQ2n5o&t=4s

#527 | pid:12780 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
CRACIUN FERICIT !

La sfanta si luminoasa Sarbatoare a Nasterii Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos , la toti crestinii e o mare bucurie venita din ceruri. Portile cele de arama ale cerului acuma s-au deschis cu revarsari de lumina peste tot pamantul; cantari de coruri ingeresti au cutremurat vazduhul, caci coboara inca de sus Insusi Dumnezeu ce vine :

SA SE NASCA
SA NE MANTUIASCA !

#528 | pid:12781 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Și anul acesta a venit Hristos Domnul să bată la poarta sufletelor noastre, aici unde vrea (...și nu numai de Crăciun!) să se nască, să crească și să ne mântuiască! Crăciunul mai înseamnă și bucuria de-a fi împreună cu cei dragi! Așadar mă bucur enorm că mi-ați intrat în suflet aici unde vă port ca pe-un scump odor și vă asigur că sunteți nelipsiți din rugăciunile mele. Să aveți praznic luminos, pace și liniște sufletească, sănătate trupească, fericire în case și bucurie nesfârșită și neumbrită de duhul întristării. SĂRBĂTORI BINECUVÂNTATE DRAGII MEI! Cu drag moș...(pr)Crăciun! :)
Pr Emil Crăciun

#529 | pid:12783 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Zămislirea de prunci este un dar, nu e o pacoste, nu-i un blestem, nu-i prilej de ceartă, nu-i prilej de omor, nu-i prilej de divorț, nu-i prilej de crimă. Irod umblă să caute pruncii să-i omoare. Și Irozii de astăzi ignoră cuvântul familiei și al Scripturii și vin și explică faptul că "Nu toți pruncii trebuie născuți!" și foarte fericit.. nu știu cine a afirmat o dată: "Nu trebuie nimeni să te învețe câți prunci trebuie să naști!" Nu trebuie să te învețe nimeni dar nu cred că îți trebuie mare teologie să știi că nu trebuie să faci crimă. Cred că e mai simplu! Nu cred că scrie undeva "Ucide!", ci scrie taman invers "Nu ucide!". Și e suficient!
https://www.youtube....P79HjuAaJtE2r-6

#530 | pid:12787 | tid:5878
cristiboss56

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 3982 Posturi:
Parinte, spunea cineva că toate temniţele sunt zăvorâte şi străjuite şi cu toate acestea gem de oameni, pe când bisericile stau cu uşile deschise la perete zi şi noapte şi totuşi sunt mai mereu goale. De ce pare să ajungă lumea mai lesne la puşcărie, decât la biserică?

Pe lumea asta şi diavolul lucrează, să nu ne imaginăm că mântuirea, că echilibrul, că pacea interioară se câştigă fără nici un efort. Cu cât efortul mântuirii e mare, cu cât ispitele sunt mai multe, cu atât e mai mare satisfacţia creştinului adevărat.

(Adrian Alui Gheorghe, Părintele Iustin şi morala unei vieţi câştigate, Editura Credinţa Strămoşească, p. 84)

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi