Sari la continut

Iisus Hristos
Sufletul rational staruind neclintit pe langa hotarirea cea buna, tine in frau mania, pofta si patimile nesocotite, ca pe un cal. Si biruindu-le, infranandu-le si stapanindu-le pe acestea se incununeaza si se invredniceste de viata din ceruri, pe care o primeste ca pe o rasplatire a biruintei si a ostenelilor de la Dumnezeu Cel ce, l-a zidit (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

Protestul dur al mitropolitului de Gortina fata de legea parteneriatului civil pentru homosexuali

• Nu puteti initia un nou topic
  • Nu puteti raspunde la acest topic
Nici un post la acest topic

#1 | pid:8397 | tid:4437
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Confesiune:ortodox
Protestul dur al mitropolitului de Gortina fata de legea parteneriatului civil pentru homosexuali

Calm si linistit parea episcopul nostru in dimineata celei de a doua zi de Craciun in timpul slujbei Sfintei Liturgii, in satul Paleohori din Megalopoli.La fel a parut si in timpul predicii pe care a sustinut-o in biserica unde se stransese multa lume.

La sfarsitul predicii episcopul a facut o asociere intre Evanghelia zilei si "marele pacat",a spus el,care a avut loc in tara noastra,cum a devenit desfraul lege,si a atacat dur pe cei care au votat o astfel de "lege rusinoasa"

Dar mai ales episcopul le-a adresat un cuvant dur parlamentarilor din eparhia sa care au votat aceasta lege nedreapta, spunandu-le de mai multe ori "sa le fie rusine".

Și el a cerut creștinilor să transmită deputaților nemultumirea pentru fapta lor și clasificarea acesteia ca "rușine". Și chiar a spus, va fi fericit să se intalneasca cu ei la tribunal facand apel la crestini zicandu-le "veniti, crestinii mei, la tribunal ca sa ascultati ce le voi spune"

Nu putem aminti aici tot ce a zis episcopul despre legea adoptata.
Amintim doar faptul ca a mentionat cu durere in ce hal a ajuns tara noastra glorioasa care cinsteste pe Fecioara Maria și a făcut Partenon-ul, astfel incat conducatorii nostri sa voteze desfranarea pe post de lege.

"Si va rog, dragii mei crestini- a spus – nu ma lasati singur. Credinta si tara nu este doar a mea. Ortodoxia este si credinta voastra, Grecia este si tara voastra.

Slavitul nostru popor a cazut in vremurile noastre deoarece ne-am indepartat de Dumnezeu care este Tatal nostru.

Gata, Dumnezeu va lua Harul Sau de la noi, deoarece am tradat legea Sa si am votat legea spucarciunii "

Toti credinciosi adunati la predica, au fost incantati de izbucnirea acestui episcop, fiind stimulati de ceea ce ne-a spus, nu numai ca a permis să lupte, dar o să fie alaturi cu toții în lupta Bisericii pentru credința și obiceiurile pure ale tarii noastre.

In multime au fost si atenieni , iar unii au rămas la sfârșit să-l felicite în mod special pe mitropolit.

Satenii au fost foarte entuziasmati de cuvantul ierarhului iar reactille nu au intarziat sa apara:

"Mă duc chiar acum, acum, acum, am de gând sa dau telefoane în MP,", a declarat o femeie simplă.

Dar, în general cu totii am fost incantati si de acord cu tonul predicii sale.

Inima noastra a devenit incalzita si agonistica pentru Dumnezeu si tara noastra.

Și nu,nu îl vom lăsa să lupte singur, pentru că noi credem in ceea ce ne-au lăsat ca zestre bunicii nostri și noi ne iubim tara noastra.

(Creștinii Megalopolis)

Acest post a fost editat de Luca.O: 28 December 2015 - 11:54 AM

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi