Sari la continut

Iisus Hristos
Cei umpluti de rautate si ametiti de nestiinta nu cunosc pe Dumnezeu si n-au trezvia sufletului. Caci Dumnezeu nu poate fi vazut, ci numai inteles cu mintea, fiind cat se poate de invederat in cele vazute, asa ca sufletul in trup. Pentru ca precum trupul nu poate fiinta fara suflet, asa toate cele ce se vad si sunt nu pot fiinta fara Dumnezeu. (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

Protestul dur al mitropolitului de Gortina fata de legea parteneriatului civil pentru homosexuali

• Nu puteti initia un nou topic
  • Nu puteti raspunde la acest topic
Nici un post la acest topic

#1 | pid:8397 | tid:4437
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Confesiune:ortodox
Protestul dur al mitropolitului de Gortina fata de legea parteneriatului civil pentru homosexuali

Calm si linistit parea episcopul nostru in dimineata celei de a doua zi de Craciun in timpul slujbei Sfintei Liturgii, in satul Paleohori din Megalopoli.La fel a parut si in timpul predicii pe care a sustinut-o in biserica unde se stransese multa lume.

La sfarsitul predicii episcopul a facut o asociere intre Evanghelia zilei si "marele pacat",a spus el,care a avut loc in tara noastra,cum a devenit desfraul lege,si a atacat dur pe cei care au votat o astfel de "lege rusinoasa"

Dar mai ales episcopul le-a adresat un cuvant dur parlamentarilor din eparhia sa care au votat aceasta lege nedreapta, spunandu-le de mai multe ori "sa le fie rusine".

Și el a cerut creștinilor să transmită deputaților nemultumirea pentru fapta lor și clasificarea acesteia ca "rușine". Și chiar a spus, va fi fericit să se intalneasca cu ei la tribunal facand apel la crestini zicandu-le "veniti, crestinii mei, la tribunal ca sa ascultati ce le voi spune"

Nu putem aminti aici tot ce a zis episcopul despre legea adoptata.
Amintim doar faptul ca a mentionat cu durere in ce hal a ajuns tara noastra glorioasa care cinsteste pe Fecioara Maria și a făcut Partenon-ul, astfel incat conducatorii nostri sa voteze desfranarea pe post de lege.

"Si va rog, dragii mei crestini- a spus – nu ma lasati singur. Credinta si tara nu este doar a mea. Ortodoxia este si credinta voastra, Grecia este si tara voastra.

Slavitul nostru popor a cazut in vremurile noastre deoarece ne-am indepartat de Dumnezeu care este Tatal nostru.

Gata, Dumnezeu va lua Harul Sau de la noi, deoarece am tradat legea Sa si am votat legea spucarciunii "

Toti credinciosi adunati la predica, au fost incantati de izbucnirea acestui episcop, fiind stimulati de ceea ce ne-a spus, nu numai ca a permis să lupte, dar o să fie alaturi cu toții în lupta Bisericii pentru credința și obiceiurile pure ale tarii noastre.

In multime au fost si atenieni , iar unii au rămas la sfârșit să-l felicite în mod special pe mitropolit.

Satenii au fost foarte entuziasmati de cuvantul ierarhului iar reactille nu au intarziat sa apara:

"Mă duc chiar acum, acum, acum, am de gând sa dau telefoane în MP,", a declarat o femeie simplă.

Dar, în general cu totii am fost incantati si de acord cu tonul predicii sale.

Inima noastra a devenit incalzita si agonistica pentru Dumnezeu si tara noastra.

Și nu,nu îl vom lăsa să lupte singur, pentru că noi credem in ceea ce ne-au lăsat ca zestre bunicii nostri și noi ne iubim tara noastra.

(Creștinii Megalopolis)

Acest post a fost editat de Luca.O: 28 December 2015 - 11:54 AM

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi