Sari la continut

Iisus Hristos
Dumnezeu, Ziditorul nostru, pentru iubirea de oameni, ne-a lasat multe cai de mantuire, care intorc sufletele si le suie in Ceruri. Caci sufletele oamenilor primesc pentru virtute rasplata, iar pentru greseli pedepse. (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

[VIDEO]Slujba Sinodiconul Ortodoxiei in care se anatemizeaza erezia - Mitropolitul din Pireu

- - - - - sinodiconul ortodoxiei

2 postari la acest topic

#1 | pid:6263 | tid:3727
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Confesiune:ortodox
Mitropolitul Serafim de Pireu la Sfânta Liturghie solemnă din Duminica Ortodoxiei, in cadrul slujbei Sinodiconul Ortodoxiei,a anatemizat inclusiv pe Papa Benedict al 16 este , sursa agentia de stiri romfea.gr

#2 | pid:6274 | tid:3727
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
ANATEMATISMELE MITROPOLITULUI SERAFIM DE PIREU ÎN DUMINICA ORTODOXIEI – 2012

- TRANSCRIPTUL ÎNREGISTRĂRII VIDEO -

„Lui Arie, întâiul luptător împotriva lui Dumnezeu şi începătorul eresurilor, anatema!

Lui Petru Gnafevs, celui fără de minte, care zice „Sfinte fără de moarte, Cel Ce Te-ai răstignit pentru noi…”, anatema!

Lui Macedonie, necredinciosul şi pnevmatomahul şi lui Nestorie, prigonitorul de Dumnezeu, care a spus că Sfânta Treime a pătimit, precum şi necredinciosului şi nebunului Valentin, anatema!

Nebunilor Pavel de Samosata şi Teodot, şi celor de un gând cu el, şi celuilalt Nestorie, anatema!

Lui Petru, înfricoşătorul eretic, care a fost numit şi Lykopetru, [adică lupul-Petru], lui Eutihie şi Savelie rău-cugetătorilor, anatema!

Lui Iacov Armeanul – Zanzalo, lui Dioscor, Patriarhul Alexandriei şi lui Sever, Patriarhul Antiohiei, necredincioşilor, împreună şi lui Serghie, Pavel şi Pir, cei de un gând cu ei, împreună şi lui Serghie, ucenicul lui Lykopetru, anatema!

Tuturor eutihienilor şi monoteliţilor şi iacobiţilor şi tuturor ereticilor, anatema!

Lui Varlaam şi lui Anchindin, precum şi adepţilor şi urmaşilor lor, anatema!

Lui Benedict al XVI-lea, decăzutului ereziarh, care – potrivit Canoanelor – nu este papă şi patriarh al Romei celei vechi şi celor care se împărtăşesc cu el, anatema!

Lui Martin Luther, lui Jean Calvin, lui Ulrich Zwingli, şi lui Henric al VIII – lea, necredinciosului rege, şi celor care s-au adunat împreună cu ei, ramificaţiilor eretice ale protestantismului, anatema!

Celor care neagă şi hulesc Preasfânta, Cea de-o-fiinţă, Nedespărţita şi de Viaţă-Făcătoare Treime, rabinilor iudaismului, musulmanilor şi membrilor Societăţii anonime de broşuri „Turnul de veghere” a Martorilor lui Iehova, anatema!

Celor care resping Sfintele Sinoade Ecumenice al IV – lea, al V – lea, al VI – lea şi al VII – lea, monofiziţilor, monoteliţilor şi monergiştilor, anatema!

Celor care predică şi învaţă pan-erezia ecumenismului sincretist – inter-creştin şi inter-religios, anatema!”

Traducere: Frăţia Ortodoxă Misionară „Sfântul Marcu al Efesului”, preluare

#3 | pid:6276 | tid:3727
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
MITROPOLITUL IEREMIA DE GORTINA - profesor universitar la Atena şi fiu duhovnicesc al Mitropolitului Augustin de Florina -

ÎL VA ANATEMATIZA ŞI EL LA ANUL PE PAPA

- fragment dintr-un curs de “Vechiul Testament – cuprinsul şi teologia lui”, susţinut ieri, 12 martie 2012 şi transmis astăzi de către postul de radio al Sfintei Mitropolii Pireu -

Mitropolitul Ieremia: […] Şi deşi v-am zis că voi vorbi despre Sfântul Grigorie Palama, voi vorbi despre Varlaam astăzi, despre ereticul Varlaam şi vom vedea poziţia Bisericii noastre Ortodoxe prin Sfântul Grigorie Palama în cazul nostrum. Aşadar, poftim? Ce-ai spus?

Un student: Anatema!

Mitropolitul Ieremia: Sigur. Anatema! Unii însă nu citesc anatematismele…

Acelaşi student: Le-a citit însă Mitropolitul Serafim de Pireu.

Mitropolitul Ieremia: Da?

Acelaşi student: Şi eu l-am auzit pentru prima dată şi mai ales la sfârşit a luat poziţie…

Mitropolitul Ieremia: A spus despre Varlaam?

Acelaşi student: A spus despre Papa, despre ultimul, actualul papă [Benedict al XVI-lea]. L-a anatematizat şi pe el.

Mitropolitul Ieremia: Bravo! Să am parte de rugăciunea lui [echivalent cu: Sărut dreapta sa]! De ce nu mi-ai spus asta?

Acelaşi student: N-am mai apucat. V-aş fi spus.

Mitropolitul Ieremia: Asta o voi face şi eu la anul.

Acelaşi student: Şi, sigur, unii au reacţionat pe internet că ce timpuri sunt acestea să dăm anateme în loc să ne unim?

Mitropolitul Ieremia: Auzi, auzi! Asta face Teologia post-patristică. Adică Părinţii au fost proşti, au fost nebuni. Asta este blasfemie împotriva Duhului Sfânt. Aceste anateme sunt expresii ale Sfinţilor Părinţi, care au fost luminaţi de Duhul Sfânt, ale Sinoadelor. Adică acum nu este blasfemie împotriva Duhului Sfânt să spunem astfel de lucruri? Exact lucrul acesta este Teologia post-patristică, despre care am vorbit în cursul nostru anterior. Auzi, auzi! Aşa au spus, nu?

Acelaşi student: Episcopul de Syros, care este catolic, a redactat un răspuns în mai multe pagini împotriva Mitropolitului Serafim de Pireu despre anateme.

Mitropolitul Ieremia: A, ce să-ţi spun… Acum, prin modul în care mă exprim mă port ca şi cum le-aş fi spus şi eu [aceste anatematisme].

O studentă: Şi noi!

Mitropolitul Ieremia: Amintiţi-mi, vă rog, mâine, să-i trimit un fax Mitropolitului Serafim de Pireu să-l felicit pentru această faptă a sa, dar şi pentru bunul exemplu pe care ni-l dă, ca să-l urmăm. Fruntaş însă este el […].

Traducere: Frăţia Ortodoxă Misionară „Sfântul Marcu al Efesului”, sursa

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi