Sari la continut

Iisus Hristos
Pacatul este patima a materiei; insa nu Dumnezeu este pricina pacatului ci El a dat omului cunostinta, pricepere si puterea de a deosebi intre bine si rau si voie libera. Ceea ce naste pacatul este negrija si trandavia oamenilor, Raul nicidecum nu e pricinuit de Dumnezeu; ci prin alegerea cea de bunavoie s-au facut dracii rai, ca si cei mai multi dintre oameni. (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

Despre tehnica bioterapeutica Prananadi

32 postari la acest topic

#21 | pid:6247 | tid:331
phenom

Incepator

• cruce Membri
  • 2 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Confesiune:budhist
buna ziua.eu am o curiozitate,daca povestea cu etnologul german nu e adevarata,atunci de unde provine tehnica,cine a inventat-o?

#22 | pid:6267 | tid:331
tvsorin

De al casei

• cruce Membri
  • 12 Posturi:
  • Confesiune:Ortodox
Frate Bogdan,
Nu mi-ai gresit cu nimica, prin urmare nu ai de ce sa-ti ceri iertare, iar eu nu am pentru ce sa te iert. Daca m-ar fi deranjat sublinierile tale ti-as fi spus-o atunci, cand ai facut-o. Eu am inteles pentru ce si pentru cine ai facut tu acele evidentieri, de aceea nu am ripostat. Precizarile pe care le-am facut eu ulterior se adreseaza doar acelora care nu inteleg ca un site ortodox se adreseaza crestinilor si, crede-ma, exista astfel de persoane, altfel nu as fi facut acele precizari. Din partea mea poti linistit sa refaci acele sublinieri, inrosiri, boldiri, iar cei care mai au nelamuriri pot sa ma contacteze pe e-mail sau mobil, asa cum au mai facut-o si altii. Sunt deschis oricarui dialog. Datele mele de contact le-am publicat deja pe acest forum!

Draga Phenom,
Practicile din scoala prananadi provin intr-adevar din manastirile budhiste, poate ca nu neaparat din Tibet ci mai degraba din Nepal, de unde liderul mondial al scolii prananadi se instruieste. Eu cred ca acest lider este cel care a adus tehnica prananadi in occident, este doar o opinie personala, dar nu asta este important. Oricum ar coti-o si ar ocoli-o, minciuna ramane minciuna. Si in budhism adevarul este considerat virtute, dar in prananadi se pare ca nu se pune pra mare pret pe aceasta virtute. Prin urmare, atributul de "scoala spirituala" nu se prea justifica in prananadi. Dar cine mai pune pret in ziua de azi pe virtuti? Sa fim corecti, nici in crestinism nu ne inghesuie virtuosii, iar noi, vai noua, dar macar invatatura Domnului nostru Iisus Hristos a ramas curata, caci Domnul vegheaza prin Duhul Sfant daruit Bisericii la cincizecime! Omul murdareste peste tot si orice, asa e firea noastra pacatoasa, dar acolo unde nici macar invatatura nu este curata, ce sanse are omul sincer sa gaseasca Calea spre Dumnezeu?

Domnul sa ne aiba in paza pe toti, crestini si necrestini, sa ne miluiasca si sa ne mantuiasca dupa dragostea, intelepciunea si puterea Sa. Doamne ajuta-ne!

Acest post a fost editat de tvsorin: 15 March 2012 - 09:50 AM

Doamne ajuta!

Sorin

#23 | pid:6281 | tid:331
tvsorin

De al casei

• cruce Membri
  • 12 Posturi:
Phenom prietene, spiritualitatea prananadi, cel putin in Romania, este New Age, adica sincretica, dar predominant budhista. Nimeni nu pretinde acolo ca este budhist, majoritatea se considera crestini. Tocmai aici este absurdul, ca au practici spirituale budhist-tibetane, asculta cu strictete si cred in doctrina budhista/hindusa (samsara, karma, reincarnare, bardho, etc.), fac hatha-yoga, cuvantul maestrului are greutate mai mare decat cel al duhovnicului (daca au asa ceva), pe la biserica si manastiri merg doar ca sa simta energiile universale, sa caute spectaculosul, puterile, si cu toate astea se considera crestini. Discutia pe acest forum nu era daca ei practica corect prananadi d.p.d.v. budhist, asta ar putea fi un subiet de discutie pe un site budhist! Noi incercam sa aratam aici ca, pentru un crestin autentic, ceea ce se invata si se face acolo, in scoala spirituala prananadi, se numeste apostazie, lepadare de Hristos si, implicit, renuntare la crestinism. Iar intrucat mantuirea este "oferta" doar a lui Iisus Hristos, ei se leapada de buna voie si de aceasta. Daca omul vrea ca sa devina budhist sau orice altceva, este decizia lui, dar macar sa ia acea decizie in cunostinta de... "cauza si de efect". Daca Iisus Hristos a mintit despre Imparatia Cerurilor si despre conditiile de intrare in aceasta, atunci... norocul lor si al tau! Dar daca Iisus nu a mintit si invatatura Bisericii este adevarata, atunci... "bad karma"! Nicolae Iorga spunea: "Poti inchide ochii dar nu poti stinge soarele". Tot asa si "crestinul" prananadist poate sa intorca spatele invataturii Domnului Hristos, dar asta nu-L va destitui pe Iisus din demnitatea Sa de Dumnezeu, iar Legea Lui nu va fi abrogata doar pentru ca cineva refuza sa o asculte si sa o creada. Nu ne trebuie prea multa scoala ca sa intelegem un adevar atat de simplu si de evident.
Dumnezeu sa ne limpezeasca si sa ne lumineze inimile si mintea, si mie si tie si tuturor. Doamne ajuta!
Sorin

Acest post a fost editat de tvsorin: 15 March 2012 - 10:00 AM

Doamne ajuta!

Sorin

#24 | pid:6282 | tid:331
BogdanO

Avansat

• cruce Operator
  • 1251 Posturi:
  • Preocupari:invatatura ortodoxa a sfintilor parinti
  • Confesiune:crestin-ortodox

Citat

Frate Bogdan,
Nu mi-ai gresit cu nimica, prin urmare nu ai de ce sa-ti ceri iertare, iar eu nu am pentru ce sa te iert.

Ma bucur pentru aceasta, am crezut ca te-am necajit.

Vizioneaza Posttvsorin, in data de 15 March 2012 - 09:46 AM, a spus:

Noi incercam sa aratam aici ca, pentru un crestin autentic, ceea ce se invata si se face acolo, in scoala spirituala prananadi, se numeste apostazie, lepadare de Hristos si, implicit, renuntare la crestinism.

Asa este si subscriu la aceasta.
Acesta este adevarul, este o cadere, inselare,o ratacire pentru un crestin ortodox autentic.Un crestin pe aceasta cale se va afla in intuneric si nu va putea gasi lumina lui Hristos.
„Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona” (Mt 6, 24)
† ....Nu stii că, de ti-ai vărsa sângele tău pentru El, nici asa n-ai făcut ce erai dator să faci că altul e sângele Stăpânului, si altul sângele robului! Pocăieste-te si întoarce-te înainte de iesirea sufletului, ca nu cumva să vină moartea si tot leacul pocăintei să fie fără de folos. Că aici, pe pământ, are putere pocăinta;si numai aici; în iad n-are nici o putere. Să căutăm pe Domnul, cât avem timp! ...† (Sf.Ioan Gura de Aur)
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" (Sfantul Siluan Athonitul)
"învatarea de vorbe nu foloseste nimic, daca lipseste purtarea sufletului cea placuta lui Dumnezeu. Dar pricina tuturor relelor este amagirea si ratacirea si necunostinta lui Dumnezeu † (Sf.Antonie Cel Mare)
"Credinţa dreaptă nu ne foloseşte cu nimic, atunci când avem o viaţă stricată"(Sf.Ioan Gura de Aur)
"283. Cunostinta fara lucrare, nu va mîntui pe nimeni în ziua mortii si a dreptei judecati a lui Dumnezeu.
284. Vai de noi, cei de azi, care ne silim sa învatam teorie multa si nu luam aminte la sudoarea cea din lucrare si la filosof ia cea din traire."

#25 | pid:6472 | tid:331
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
  • Confesiune:ortodox
Va recomand, pe aceasta linie, sa vizionati Conferinta despre vindecarile paranormale - Ioan Vladuca si Pr.Iustin Petre precum si cuvinte de folos ale sf.parinti despre vindecarile trupesti ale demonilor pe care la fac oamenilor:

Acest post a fost editat de Luca.O: 06 May 2012 - 06:02 PM

#26 | pid:7602 | tid:331
tvsorin

De al casei

• cruce Membri
  • 12 Posturi:
Am revenit cu un nou articol intitulat Prananadi - scoala "dezbina si cucereste", articol ce se adauga primului. Acestea pot fi citite pe site-ul Parohiei "Sfanta Ana" din Tg. Mures: http://www.parohiasf...-gust-amar.html Doamne ajuta!
Doamne ajuta!

Sorin

#27 | pid:7736 | tid:331
tvsorin

De al casei

• cruce Membri
  • 12 Posturi:
Am simtit in adancul meu ca tehnica prananadi nu este altceva decat magie, idee insuflata de semnificatia si modul de folosire al simbolurilor. Totusi nu am fost 100% sigur deoarece nimeni nu afirma clar acesta. Acum insa, am gasit chiar acolo, in scoala prananadi marturisirea, in continutul unui curs pentru gradul VII: semnificatia celui de-al 2-lea simbol predat incepe asa: "Acest simbol este simbolul magiei; prin folosirea acestui simbol se ofera posibilitatea , daca este nevoie, sa punem in slujba noastra puterile naturii..." Mai mult, acest simbol poate fi folosit asupra oamenilor fara acordul acestora. Consider ca este de prisos orice comentariu suplimentar. Prananadi vorbeste cel mai bine despre sine!...

Acest post a fost editat de tvsorin: 05 May 2014 - 12:19 PM

Doamne ajuta!

Sorin

#28 | pid:7859 | tid:331
tvsorin

De al casei

• cruce Membri
  • 12 Posturi:
Doamna Cristina Bulbescu de la Radio Tg. Mures mi-a luat un interviu pe tema Prananadi. Acest interviu a fost difuzat duminica, 04.05.2014, in a doua jumatate a emisiunii "Credo", emisiune ce poate fi accesata urmand link-ul:
http://www.radiomures.ro/emisiuni/credo/credo_4_mai_2014.html

Doamne ajuta!
Doamne ajuta!

Sorin

#29 | pid:7862 | tid:331
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
  • Confesiune:ortodox

Vizioneaza Posttvsorin, in data de 05 May 2014 - 12:16 PM, a spus:

Doamna Cristina Bulbescu de la Radio Tg. Mures mi-a luat un interviu pe tema Prananadi. Acest interviu a fost difuzat duminica, 04.05.2014, in a doua jumatate a emisiunii "Credo", emisiune ce poate fi accesata urmand link-ul:
http://www.radiomures.ro/emisiuni/credo/credo_4_mai_2014.html

Doamne ajuta!

Hristos a inviat!
Am extras din emisiune doar partea care ne intereseaza, mai precis interviul cu domnul Sorin Tarcea;emisiunea mai cuprindea si un interviu cu un parinte greco-catolic,ceea ce nu face obiectul acestui forum, incercam sa mentinem doar linia invataturilor de credinta ortodoxa.

Interviul il puteti descarca de aici http://tezaurul-orto...nica-prananadi/

Doamne Ajuta si multumim pentru interviu, sa fie cu folos marturia dvs. si celorlalti!

Acest post a fost editat de Luca.O: 06 May 2014 - 10:12 AM

#30 | pid:8054 | tid:331
Bianca Alexandra

Incepator

• cruce Membri
  • 1 Posturi:
  • Parte:Feminina
  • Confesiune:Ortodoxa
Buna seara, numele meu este Bianca si am simtit nevoia de a va impartasii parerea mea referitoare la acest subiect. Sunt crestina, cred in Dumnezeu dar la fel cred si faptul ca nebanuite sunt caile Domnului atunci cand incearca sa ne ajute. Am facut gradul I prananadi si pot sa va afirm ca nu ma indepartat de Dumnezeu si nici nu m-a facut sa ma cred o fiinta superioara celorlalte din contra, mi-a intarit credinta in Dumnezeul care ne calauzeste pasii. Faptul ca te armonizezi cu natura, cu tine insuti si cu insusi Dumnezeu nu poate sa reprezinte o lucrare a diavolului. El ( Dumnezeu) ne ajuta pe toate caile si in modul in care noi ne simtim mai aproape de El. De ce sa judecam oamenii dupa modul in care aleg sa creada in Divinitate? Sa fim crestini iubindu-ne aproapele, deschizandu-ne mintea spre ce e nou si sa nu mai fim optuzi ( nu incerc sa ofensez pe nimeni). Prananadi te invata sa pui accent pe suflet si pe minte si mai apoi pe trup, sa crezi in tine, in fortele proprii si in Divinitatea care prin credinta te poate ajuta. Acolo unde exista credinta exista Dumnezeu si daca Dumnezeu exista atunci suntem binecuvantati!
Cine are urechi de auzit sa auda iar cine are minte sa ia aminte! O seara plina de pace va doresc! :)

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi