Sari la continut

Iisus Hristos
Grija de viata duhovniceasca si sarguinta sufletului fac pe oameni buni si iubitori de Dumnezeu.«Caci tot cel ce cauta pe Dumnezeu il afla», daca biruie pofta intru toate si nu scade cu rugaciunea. Unul ca acesta nu se teme de drac. (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

Despre ridicarea celui de al treilea templu din Ierusalim

5 postari la acest topic

#1 | pid:2041 | tid:1865
emil

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 884 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Preocupari:cunoasterea credintei in care m-am nascut
  • Confesiune:crestin ortodox
Cuviosul Pr.Paisie Aghioritul despre semnele timpului, Antihrist si pecetea 666
Semnul ca se apropie implinirea proorociilor va fi daramarea templului lui Omar din Ierusalim. Il vor darama, ca sa rezideasca Templul lui Solomon, care, precum se spune, a fost zidit in locul acesta. In cele din urma sionistii il vor aseza acolo pe Antihrist ca Mesia. Am auzit ca evreii deja se pregatesc sa rezideasca Templul lui Solomon.
Suferinta ne smereste si ne învată a striga la ajutorul lui Dumnezeu.(Pr.Paisie de la Sihla)

#2 | pid:2783 | tid:1865
emil

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 884 Posturi:
  • Preocupari:cunoasterea credintei in care m-am nascut
  • Confesiune:crestin ortodox
Părintele Paisie Aghioritul
[..]Chiar şi chinezii vor trece râul Eufrat cu o armată de 200.000.000 şi vor ajunge până la Ierusalim. Drept semn caracteristic al apropierii acestor evenimente va servi distrugerea moscheii lui Omar, deoarece nimicirea ei va însemna începutul lucrărilor de reconstrire a templului lui Solomon, care s-a aflat exact pe acel loc.
(din cartea “Stareţii despre vremurile din urmă”)
Suferinta ne smereste si ne învată a striga la ajutorul lui Dumnezeu.(Pr.Paisie de la Sihla)

#3 | pid:2985 | tid:1865
sergiu.c

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 521 Posturi:
  • Preocupari:credinta stramoseasca crestin-ortodoxa
  • Confesiune:ortodox
Am deschis acest topic cu scopul colectarii/sortarii tuturor informatiilor a sfintilor parinti cu privirea la acest eveniment.
Se stie ca unul din semnele cele mai importante ale apropierii vremurilor de sfarsit este legat de constructia celui de al treilea templu deoarece aceasta premerge intrarii si intronizarii antihristului in templu.
De asemenea va invit sa urmariti si urmatorul topic unde sunt selectate stirile si desfasurarea evenimentelor cu privire la aceasta tema.
Caci toate le poate Dumnezeu fara tine, dar ca sa te mantuiască din lumea aceasta nu poate fara tine. Nici tu nu te mântuiesti fara mana lui Dumnezeu si nici Dumnezeu nu te ridica daca nu-I întinzi si tu mana. Destul este ca te cercetează mereu si atat de mult te roaga (Pr.Arsenie Boca)

#4 | pid:2986 | tid:1865
sergiu.c

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 521 Posturi:
Parintele Serafim Rose
Un alt semn al vremurilor care se apropie este conditia actuală a evreilor din Israel, din orasul Ierusalim. Conform profetiilor Scripturii si ale Sfintilor Părinti ai Bisericii Ortodoxe, Ierusalimul va fi capitala mondială a lui Antihrist. El va construi acolo Templul lui Solomon, în care el va fi venerat ca Dumnezeu.(Sfântul Ioan Maximovici spune că Antihrist „îsi va alege Ierusalimul ca si capitală a sa, deoarece aici a fost locul în care Mântuitorul S-a descoperit pe Sine si Dumnezeiasca Sa învătătură, iar întreaga lume a fost chemată la fericirea bunătătii si a mântuirii. Dar lumea nu L-a primit pe Hristos, răstignindu-L în Ierusalim, în vreme ce, sub Antihrist, Ierusalimul va deveni capitala lumii care va recunoaste autoritatea lui Antihrist") Acesta este unul din evenimentele care vor avea loc chiar în apropierea sfârsitului lumii. Este foarte semnificativ faptul că din 1948 Ierusalimul a ajuns din nou în mâinile evreilor. Dar locul în care s-a situat Templul - sub moscheea lui Omar - nu a ajuns pe mâna lor decât în 1967, deoarece se afla în teritoriul detinut de musulmani. Dacă ar fi să-i puneti cuiva care este la curent cu evenimentele politice din lume o întrebare de genul: „Care credeti că va fi orasul ideal pentru a fi o capitală a lumii, în cazul în care se va instaura un imperiu mondial?”, este evident care va fi răspunsul. Nu poate fi New York-ul, căci este centrul capitalismului. Nu poate fi Moscova, căci este centrul comunismului. Nici Roma nu poate fi, căci romano-catolicismul se situează încă într-o traditie limitată. Locul logic este Ierusalimul, deoarece acolo se întâlnesc trei religii si trei continente. Este locul logic, căci acolo este pace, frătie si armonie, toate părând să arate minunat, dar dacă nu au o temelie crestină solidă, ele nu sunt plăcute lui Dumnezeu. Aceste stări de fapt pot fi folosite de Antihrist. Un alt aspect al problemei evreiesti e faptul că multi tineri evrei devin interesati de Crestinism, deoarece si printre evrei există acelasi tip de căutare religioasă si aceleasi probleme cu care au de-a face si alti oameni, iar unii dintre acesti evrei se convertesc la Crestinism. Unii vin chiar la Ortodoxie. Deja acesta este un semn si o pregătire pentru evenimentul întoarcerii evreilor la Crestinism din vremea cea de pe urmă. (...)
(fragment din cartea Pr.Serafim Rose - Despre semnele sfarsitului lumii)
Caci toate le poate Dumnezeu fara tine, dar ca sa te mantuiască din lumea aceasta nu poate fara tine. Nici tu nu te mântuiesti fara mana lui Dumnezeu si nici Dumnezeu nu te ridica daca nu-I întinzi si tu mana. Destul este ca te cercetează mereu si atat de mult te roaga (Pr.Arsenie Boca)

#5 | pid:2987 | tid:1865
sergiu.c

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 521 Posturi:
Profetia Sfantului Ioan de Kronstadt
[..]
Se împlinira cuvintele Proorocului Daniel despre „urâciunea pustiirii”. Si iata, am vazut deslusit cupola templului de la Ierusalim. Sus, pe cupola, era înfipta steaua. În interiorul templului se înghesuiau milioane de noroade, si înca altii mai încercau sa patrunda înauntru. Am vrut sa-mi fac semnul crucii, dar Staretul m-a oprit, zicând: „Aici este urâciunea pustiirii!”.

Am intrat si noi în templu. Era plin de lume: am vazut tronul, peste tot ardeau lumânari de seu; pe tron sta imperatorul în porfira de culoare stacojie; pe cap avea coroana de aur cu stea. L-am întrebat pe Staret: „Cine este acesta?”. El a raspuns: „Antihristul!”. De statura înalta, cu ochii ca jaratecul, cu sprâncenele negre, având cioc, fioros la fata, viclean, perfid, strasnic. Sta cocotat pe tron cu mâinile întinse spre popor, iar la degete avea gheare ca de tigru si racnea: „Eu sunt imperatorul si dumnezeul si stapânitorul. Cine nu va primi pecetea mea, aceluia, moarte!”. Toti au cazut la pamânt si i s-au închinat, iar el a început sa le puna peceti pe frunte si pe mâini, ca sa primeasca pâine si sa nu moara de foame si sete.

Între timp, slugile antihristului au adus câtiva oameni cu mâinile legate, ca sa-i sileasca sa i se închine. Dar ei au zis: „Noi suntem crestini, si credem în Domnul nostru Iisus Hristos!”. Antihristul într-o clipa le-a taiat capetele si s-a varsat sânge crestinesc. Dupa aceea au adus un tânar la tronul antihristului, ca sa i se închine lui, dar tânarul a strigat cu glas tare: „Eu sunt crestin, cred în Domnul nostru Iisus Hristos, iar tu esti trimisul si sluga satanei!”. – „La moarte!” – a racnit antihrist.

Iar cei ce primisera pecetea, cadeau la pamânt si se închinau lui. Deodata s-a auzit un tunet, au stralucit mii de fulgere, lovind cu sageti de foc în slujitorii antihristului. O sageata uriasa a stralucit fulgerator si o vâlvataie de foc a cazut drept în capul antihristului, coroana s-a facut tandari: milioane de pasari zburau sfâsiindu-i pe slujitorii antihristului cu ciocurile lor. Am simtit cum Staretul m-a luat de mâna si am mers mai departe. Si am vazut iar mult sânge crestinesc. Atunci mi-am amintit de cuvintele sfântului Ioan Teologul din Apocalipsa: „Si va fi sânge… pâna la zabalele cailor!”. Doamne Dumnezeule, mântuieste-ma! Si am vazut îngerii zburând si cântând: „Sfânt, Sfânt, Sfânt este Domnul Dumnezeu!”. Staretul a privit înapoi si a zis: „Nu te mâhni, sfârsitul lumii este aproape! Roaga-te lui Dumnezeu. Domnul este milostiv cu robii Sai”.

#6 | pid:6961 | tid:1865
Luca.O

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 1578 Posturi:
Despre ridicarea Templului din Ierusalim ca semn mare al vremurilor de sfarsit - Parintele Serafim Rose

Urmează acum semnul urâciunii pustiirii si toate cele legate de Templul din Ierusalim.
Pentru prima dată în istorie, reconstruirea Templului a devenit o posibilitate reală. Ea a mai fost
încercată o singură dată, în secolul IV. Cunoasterea acestui aspect este un foarte bun exemplu al
modului cum ne poate lumina lectura istoriei Bisericii. În secolul IV avem mai multe izvoare
care o mentionează: Sfântul Chiril, precum si alti istorici ai timpului. Iulian Apostatul, ca unul
care si-a făcut o pasiune din a răsturna Crestinismul, a hotărât ca, deoarece Hristos a profetit că
nu va rămâne piatră pe piatră din Templu, dacă el ar reconstrui Templul, ar dovedi că Hristos
este un impostor si, astfel, păgânismul ar fi revigorat. Astfel că a purces cu tot dinadinsul la
invitarea iudeilor înapoi în Ierusalim, acestia începând reconstruirea Templului cu
„binecuvântarea” lui Iulian Apostatul. Ei construiau câte putin în timpul zilei, iar a doua zi
dimineata, când veneau din nou, toate pietrele erau la pământ. Au încercat din nou, iar din
pământ au început să iasă mingi de foc. Istoricii s-au pus de acord în privinta acestui episod.
Numai istoricii rationalisti moderni, văzând că nu se pot nega cu nici un chip textele si că ceva tot s-a întâmplat, au început să afirme lucruri de genul: „Trebuie să fi dat de petrol sau de vreo pungă de gaze”. Era limpede că a fost o minune a lui Dumnezeu care se împotrivea construirii templului, deoarece nu era timpul – Templul urma să fie construit numai la sfârsitul lumii.
Oricum, încercările lor au esuat, ei renuntând în cele din urmă la această lucrare. Din cele câteva pietre care au rămas, nici una n-a rămas pe cealaltă. Astfel că proorocia s-a împlinit în vremea lui Iulian Apostatul.

Dar acum, începând cu 1967, locul pe care a fost asezat Templul este în mâinile evreilor. De
aceea, pentru prima dată devine foarte posibil ca Templul să fie construit. Singurul lucru care
stă în calea evreilor este marea moschee a musulmanilor de acolo. Dacă aceasta va fi distrusă,
este foarte probabil că după aceasta va urma un război.
Numai începând cu anul 1948 a putut exista un stat separat al evreilor în łara Sfântă.
Venirea lui Antihrist se va datora evreilor necredinciosi. El se va apropia întâi de evrei, apoi de
întreaga lume prin evrei; iar rămăsita credincioasă a evreilor se va converti la sfârsit la
Crestinism numai după ce vor avea loc toate acestea[34].
Astfel că acest semn al Templului este unul foarte mare. Când vedem că Templul este pe
cale de a fi construit, atunci vom sti că timpul este aproape, fiindcă acesta este hotărât a fi chiar
unul dintre semnele sfârsitului. Desigur că până acum nu s-a construit nimic, dar circulă tot felul de zvonuri conform cărora s-au făcut unele planuri, că se adună pietrele etc.(detalii evenimente ce privesc acest lucru) Este clar că evreii se gândesc la el.

Întrebare: Chiar au de gând evreii să distrugă Moscheea lui Omar si să construiască Templul? E posibil să se întoarcă la ritualurile din Levitic si la toate legile?
Părintele Serafim: Ei, cu Templul e problema lor ce vor să facă. Pe de-o parte, avem de-a face doar cu niste intentii; pe de alta, rămâne de văzut cum va îngădui Dumnezeu asa ceva. Au mai încercat si înainte să construiască Templul si n-au reusit. Cât priveste Leviticul, nu stiu ce să spun; cred totusi că vor încerca să facă tot ce este posibil în acest sens. Dacă toată ideea construirii Templului tinteste la întoarcerea la vechea lor religie, presupun că vor încerca s-o imite cât mai fidel posibil.
Desigur că, trăind în vremuri moderne, vor descoperi că au de schimbat tot felul de
lucruri. Iar când Antihrist va veni să se aseze acolo [în Templu - n.n.], el va avea propriile lui idei, acceptabile pentru cât mai multi oameni. Este greu de spus cu exactitate ce formă vor lua.
Dar când se vor împlini toate, veti vedea că va fi exact cum s-a proorocit. Totusi dacă oamenii vor încerca să facă ceva înaintea timpului hărăzit de Dumnezeu, treaba nu va merge.
A existat o singură încercare de construire a Templului, cea a lui Iulian Apostatul, care a vrut să dovedească faptul că Hristos nu a avut dreptate atunci când a spus că nu va rămâne piatră pe piatră. Iulian le-a poruncit iudeilor să înceapă construirea Templului, si ei au ascultat.
Iar faptul a intrat în istorie ca atare, nimeni nu-l poate tăgădui, de altfel îl găsim în scrierile mai multor istorici bisericesti din primele veacuri, că ei au vrut să îl construiască, dar în timpul noptii totul cădea la pământ, si toti vedeau mingi de foc iesind din pământ. În zilele noastre,istoricii spun că, atunci când săpau, e posibil ca lucrătorii să fi dat de petrol sau de altceva. Este limpede că acolo exista ceva care împiedica realizarea acestui proiect, iar în final au renuntat.Iulian însusi a fost ucis si toată actiunea a încetat.
Cu alte cuvinte, vremurile nu erau coapte pentru asa ceva. Desigur că astăzi vremurile sunt mult mai coapte. În Vechiul Testament au fost doi sfinti care n-au murit: Enoh a fost luat la cer, si el nu a mai fost găsit; Ilie s-a ridicat la cer într-un car de foc; de aceea ei se vor întoarce ca doi mărturisitori care vor predica împotriva lui Antihrist.
Sunt chiar unele traditii care vorbesc despre întoarcerea Sfântului Ioan Teologul la sfârsitul vremurilor. Apoi există si profetia Sfântului Serafim din Sarov, conform căreia el se va întoarce în vremurile din urmă, chiar dacă a murit, astfel că se va întoarce înviat. Totusi, cei doi pomeniti în Apocalipsă nu sunt altii decât Enoh si Ilie.

[34]Părintele Serafim se întemeiază strict pe învătătura Bisericii Ortodoxe. Conform Sinaxarului din Triod de la Duminica Înfricosătoarei Judecăti, semintia din care va iesi Antihrist este cea a lui Dan (vezi si Fac. 49, 16 si urm.).
Conform Sfântului Teofilact al Bulgariei: „Antihrist mai multă tărie va avea întru evrei; fiindcă evreii nu au primit pe Hristos, nici au crezut într-Însul; pentru aceasta si Hristos zicea lor: Eu am venit întru numele Părintelui Meu, si pe Mine nu Mă primiti; de va veni altul întru numele său, pe acela îl veti primi (Ioan 5, 43; Tâlcuire la Epistola a Doua către Tesaloniceni, trad. în limba română de Veniamin Costache, Tom III, Bucuresti, 1904, p. 100). Este lesne de înteles cine este cel pe care-l vor primi evreii [n.tr.].

Acest post a fost editat de Luca.O: 17 December 2012 - 11:31 PM

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi