Sari la continut

Iisus Hristos
Cate le face Dumnezeu ca un bun pentru om le face; iar cate le face omul siesi le face, fie bune, fie rele.Si ca sa nu te ispiteasca fericirea celor rai, sa stii ca precum cetatile nutresc pe calaii obstesti nu ca sa le laude reaua lor fapta, ci ca prin ei sa pedepseasca pe cei nevrednici, in acelasi chip si Dumnezeu ingaduie ca cei rai sa stapaneasca peste cele lumesti, pentru ca printr-insii sa se pedepseasca cei neevlaviosi. La urma si pe stapanitori ii da judecatii, ca pe unii ce nu au slujit lui Dumnezeu, ci prin rautatea lor au pricinuit nacazuri grele oamenilor. (Sf.Antonie Cel Mare -- Filocalia vol.1)

Traficul site-ului nostru este monitorizat si promovat de:

[CARTE] Biblia sau Sf.Scriptura editie jubiliara Sf.Sinod - Arhiepiscop Bartolomeu Anania

4 postari la acest topic

#1 | pid:1731 | tid:1113
BogdanO

Avansat

• cruce Operator
  • 1251 Posturi:
  • Parte:Barbateasca
  • Preocupari:invatatura ortodoxa a sfintilor parinti
  • Confesiune:crestin-ortodox

Imagine Postata

Nume Resursa: Biblia sau Sf.Scriptura editie jubiliara Sf.Sinod - Arhiepiscop Bartolomeu Anania
Autorul Publicarii Resursei: BogdanO
Resursa Publicata: 13 Nov 2008
Resursa Actualizata: 19 May 2012
Categoria Resursei: Sfanta Scriptura
Format Document: CD-multimedia flash
Document Scanat Imagine sau Text?: Scanat Imagine
Dimensiunea: 622.51 MB
Editura: Institutul Biblic si misiune al Bisericii Ortodoxe Romane
Anul Editiei: 2004
ISBN: necunoscut

Biblia sau Sf.Scriptura editie jubiliara a Sf.Sinod diortosita dupa Septuaginta redactata si adnotata de Bartolomeu Valeriu Anania arhiepiscopul Clujului

Această versiune a Bibliei a fost întocmită prin metoda comparatista: ediţia curenta a fost confruntata cu treisprezece versiuni reprezentative, româneşti si străine, precum si cu textele originale. în osteneala de a restaura, pentru Vechiul Testament, prezenţa si autoritatea Septuaginlei în tradiţia biblica românească. Aşadar, Versiunea Ebraica, accesibilă adiacent prin cele mai bune traduceri occidentale, s'a aflat în continuă si amănunţită alăturare cu versiunea greacă, aceasta din urmă fiind reprezentată atât de tălmăcirile româneşti tipărite între 1688-1914. cât si de textul ediţiei critice a lui Alfred Rahlfs.
Diferenţele semnificative dintre versiunile greaca si ebraică sunt semnalate si, după caz, comentate în notele infrapaginalc.
Deşi versiunea de faţă îşi propune să calce cât mai fidel pe urmele Sepluagintei. numele proprii — de persoane şi localităţi — sunt redate după Versiunea Ebraică. Actuala lor grafierc însă a ţinut scama nu numai de extracţia lor lingvistică, dar şi de actualul lor statut lexical, ştiut fiind că ele au intrat în limba română prin cea greacă şi că nu toate şi-au restaurat pronunţia originală în evoluţia limbii vorbite.
Pentru Noul Testament a fost folosită ediţia critică a lui Kurt Aland.

Click aici pentru a descarca aceasta resursa
† ....Nu stii că, de ti-ai vărsa sângele tău pentru El, nici asa n-ai făcut ce erai dator să faci că altul e sângele Stăpânului, si altul sângele robului! Pocăieste-te si întoarce-te înainte de iesirea sufletului, ca nu cumva să vină moartea si tot leacul pocăintei să fie fără de folos. Că aici, pe pământ, are putere pocăinta;si numai aici; în iad n-are nici o putere. Să căutăm pe Domnul, cât avem timp! ...† (Sf.Ioan Gura de Aur)
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" (Sfantul Siluan Athonitul)
"învatarea de vorbe nu foloseste nimic, daca lipseste purtarea sufletului cea placuta lui Dumnezeu. Dar pricina tuturor relelor este amagirea si ratacirea si necunostinta lui Dumnezeu † (Sf.Antonie Cel Mare)
"Credinţa dreaptă nu ne foloseşte cu nimic, atunci când avem o viaţă stricată"(Sf.Ioan Gura de Aur)
"283. Cunostinta fara lucrare, nu va mîntui pe nimeni în ziua mortii si a dreptei judecati a lui Dumnezeu.
284. Vai de noi, cei de azi, care ne silim sa învatam teorie multa si nu luam aminte la sudoarea cea din lucrare si la filosof ia cea din traire."

#2 | pid:2266 | tid:1113
valentin.ion

Incepator

• cruce Membru Deplin
  • 7 Posturi:
  • Confesiune:Crestin Ortodox
Doamne Ajută!

Am încercat şi eu să descarc acest fişier şi îmi spune că linkul este invalid. Nu vă supăraţi, ştiţi cumva de unde aş putea descărca Biblia sau Sf.Scriptura editie jubiliara Sf.Sinod - Arhiepiscop Bartolomeu Anania?

Vă mulţumesc frumos pentru atenţie, numai bine şi Doamne Ajută!
Valentin.

#3 | pid:2492 | tid:1113
Mihaitza77

Avansat

• cruce Membru Deplin
  • 593 Posturi:
  • Preocupari:literatura duhovniceasca a sfintilor parinti
  • Confesiune:ortodox
Doamne Ajuta!Valentin , am reusit sa o gasesc eu si am incarcat-o pe 2 servere.
link1
link2

Spor la descarcat , daca nu reusiti va rugam sa ne comunicati aici.
Oricat am invata, e cu neputinta sa cunoastem pe Domnul daca nu vom vietui dupa poruncile Lui, pentru ca nu prin stiinta, ci prin Duhul Sfant se face cunoscut Dumnezeu.A crede ca Dumnezeu exista e un lucru si a-L cunoaste e altceva(Sf.Siluan Athonitu

#4 | pid:2519 | tid:1113
valentin.ion

Incepator

• cruce Membru Deplin
  • 7 Posturi:
  • Confesiune:Crestin Ortodox

Vizioneaza PostMihaitza77, in data de 01 November 2009 - 01:53 PM, a spus:

Doamne Ajuta!Valentin , am reusit sa o gasesc eu si am incarcat-o pe 2 servere.
link1
link2

Spor la descarcat , daca nu reusiti va rugam sa ne comunicati aici.

Doamne Ajută! Mihaiţă Slavă Bunului Dumnezeu am reuşit să descarc imaginea de pe primul link. Merge, mulţumesc frumos şi Domnul Iisus Hristos să te mântuiască!

Doamne Ajută!

#5 | pid:8804 | tid:1113
InvataturiOrtodoxe.ro

Incepator

• cruce Membri
  • 2 Posturi:
  • Parte:Ne precizat
  • Confesiune:ortodox
Poti descarca/citi biblia si de aici(click pe imagine):

Imagine Postata

Si o carte pentru talcuirea bibliei a sfantului Teofan Zavoratul:

Imagine Postata

(mai multe carti online puteti gasi si pe www.invataturiortodoxe.ro)

1 User(i) citesc acest topic

0 memberi, 1 vizitatori, 0 useri anonimi